Oyunun Çocuk Hayatında Önemi ve Oyun Terapisi

Oyunun Çocuk Hayatında Önemi ve Oyun Terapisi

Oyun çocuğun dilidir, çocuğun oynadığı oyuncaklar ya da araç gereçler ise onun kelimeleridir. Çocuklar gerçek dünyayla bağlantıyı oyun oynayarak kurar ve kurduğu bu bağlantı son derece doğal ve kendiliğinden gelişir. Oyun; çocuğa ait dünyanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yapılan araştırmalar sonucu oyun oynamanın sinir hücrelerinin gelişmesine katkı sağladığını göstermektedir. Çok açıktır ki oyun; çocuğun beden, ruh ve moral gelişimini etkilemektedir. Oyun oynamanın çocuk üzerinde sorumluluk almak, yaratıcı düşünebilmek, iş birliği kurmak ve paylaşmak, kendini tanımak, problem çözme yetisi kazanmak, dikkatini bir noktada yoğunlaştırmak, sosyal roller edinmeyi ve duygularını dışa vurmayı öğrenmek gibi son derece önemli bir rolü vardır. Bu nedenle anne ve babalar çocuklarıyla oyun oynamayı düzenli bir alışkanlık haline getirmeli ve birlikte eğlenmeyi öğrenmelidir.

Yetişkinlerin sorunlarıyla baş edebilmek için bir psikoloğa gidip danışmanlık hizmeti alması gibi çocuklarında oyun terapisi alması aynı şeydir. Dolayısıyla oyun terapisini yetişkinlerin aldığı psikolojik danışmanlık hizmeti gibi düşünülebilir. Oyun terapisi çocukların mutlu ve uyumlu bir yaşam yaşamalarını hedefler. Çocukların oyunu ve oyuncakları kullanarak kendilerini ifade etmelerini destekleyen bir süreçtir. Oyun terapisinin çocuklar üzerinde duyguları anlayabilme, kendini ifade edebilme, çevresinde olan biteni anlama ve anlatabilme yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olmaya olanak sağlayan iyileştirici bir özelliği vardır.

Oyun terapisi; saldırgan davranışlar, kaygı ve korkular, aşırı çekingenlik, davranışsal gerileme, özgüven ve sosyal beceri sorunları, uyku, yemek ve tuvalet sorunları gibi konularda çocuklar için etkili bir yöntemdir.