Eyvah! İlişkimde çok kıskancım...

Eyvah! İlişkimde çok kıskancım...

Kadın erkek ilişkilerinde aşılması zor ve tehlikeli olan kıskançlık sizin de etrafınızı sardıysa bu yazı tam da size göre... Kıskançlık duygusu, özellikle kadın erkek ilişkilerinin en çok yıpratıcı olanıdır. Peki bu güçlü duygu ne oluyor da kendisini gösteriyor ve ilişkilerde nelere sebep oluyor?

Kıskançlık duygusu kesinlikle bu sebepten dolayı ortaya çıkar diye belli bir sebep sunmak zordur. Çünkü bu duyguya sebep olan birçok etmen vardır. Bu sebeplerin en başında, özgüven eksikliği, karşı tarafa güvenmeme ve karşı tarafı kaybetme korkusu gelir. Bunların dışında erken çocukluk döneminde yaşanan bazı olaylarda etkili olabilir. Anne baba arasında ki sarsıntılı ilişki ya da anne-çocuk, baba-çocuk ilişkisinde yaşanan güven sorunları da güven problemlerine dolayısıyla da kıskanmaya ve ilişkiyi kontrol etmeye zemin hazırlar. Öncelikle, kıskançlık duygunuzun çocuklukta yaşanan olaylarla bağlantısı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Çocukluk döneminizle ilgili herhangi bir bağlantı olmadığını düşünüyorsanız yaptığınız kıskançlığın ne kadar gerçekçi bir gerekçeye sahip olduğunu tekrar gözden geçirin. Olaylara farklı bir gözden bakmak ya da durumu tekrar değerlendirmek sizin için faydalı olacaktır. Kıskançlığınızın sebeplerini karşı tarafla mutlaka konuşun ve onun açıklamasını dinleyin. Unutmamak gerekir ki nedenler değişmezse, olaylar; olaylar değişmezse sonuçlar değişmez. Kıskançlık duygusunu yoğun yaşamanızın diğer bir nedeni ilişkilerinizde terk edilme, aldatılma gibi olumsuz olaylarla karşı karşıya kalıp yaşadığınız bu ilişkiyi kısıtlıyor olmanız olabilir. Sanki daha çok kıskanır ve karşı tarafı kısıtlarsanız kendinizi eskiden yaşadığınız olumsuz durumlardan koruyacağını zannedebilirsiniz. Unutmamanız gereken eskiden yaşadığınız ilişki, durum, kişi ve süreç şuan ki yaşadığınız ilişkiden tamamen farklı. Yani siz tamamen farklı bir ilişki içerisindesiniz.

Kıskançlık duygusunun içinden çıkamıyor ve bu ilişki artık ilişkinizi çıkmaza sokuyorsa destek almanız gerekebilir. Aklınıza sağlıklı bir ilişkide kıskançlık olmaz düşüncesi gelebilir. Böyle bir kural yoktur önemli olan kıskançlık ve sahiplenmek arasında ki dozu ayarlamaktır. Karşı tarafın hayatını kısıtlamak, onun adına kararlar vermek, telefonlarını kurcalamak, takip etmek, ailesi veya arkadaşlarıyla olan görüşmelerine izin vermemek tehlikeli bir boyuttur. Bu durum karşı tarafa sahip çıkma boyutundan çıkar kısıtlamaya dönüşür. Çiftler birbirlerinin zevklerine, kararlarına ve benliklerine saygı duyduklarında “biz” olabilir. Önemli olan kendi benliklerinize zarar vermeden aynı noktada buluşabilmenizdir. Kendinizden, değerlerinizden, kararlarınızdan, düşüncelerinizden vazgeçmek ya da karşı tarafı vazgeçirmek yerine yani kısacası “ben” den çıkıp “biz” olabilmektir tüm mesele.